Betlehemin rauhantuli 2024

    Betlehemin rauhantuli on saapunut meille Tampereelle. Joka vuosi partiolainen käy sytyttämässä Betlehemin ikuisesta liekistä tulen lyhtyynsä, ja liekkiä jaetaan rauhanviestinä ympäri maailmaa. Suomeen tuli saapuu Finnlinesilla Turkuun, josta tulenkantajat vievät tulta eteenpäin eri paikkakunnille. Tulenvartijat puolestaan pitävät huolta, että liekki on haettavissa sammumattomana omaan lyhtyyn aina joulun yli. Tänä vuonna rauhantulen mukana kulkevan rauhanviestin on kirjoittanut piispa Matti Repo.

    Lippukuntalaisilla on mahdollisuus saada liekki mukaan omaan lyhtyynsä perjantaina 6.12. lippukunnan itsenäisyyspäiväjuhlassa. Ota mukaan lyhty ja siihen sopiva kynttilä.

    Rauhantulen voi saada omaan lyhtyyn ja kuljettaa eteenpäin kuka vain. Mikäli haluat käydä sytyttämässä tulesta liekin omaan lyhtyysi, otathan yhteyttä lippukuntaan.

    Betlehemin rauhantulesta lisää Lounais-Suomen partiopiirin sivuilla.